Inwestowanie w nieruchomości w Polsce

W naszym kraju inwestowanie w nieruchomości nie ma tak długich tradycji jak w USA czy Europie Zachodniej. Dawniej, w Polsce dostawało się mieszkania z przydziału ze spółdzielni mieszkaniowych, bądź też, mieszkanie komunalne. Obecnie na mieszkanie musimy ciężko zapracować, odkładając pieniądze wiele lat lub biorąc ogromny kredyt hipoteczny. Dziś powiemy Wam, czy inwestowanie w nieruchomości w Polsce i jakie perspektywy czekają ten rynek.

Bańka czy nie bańka?

Faktem jest, że nieruchomości w Polsce drożały w latach ubiegłych w sposób nie widziany nigdy w historii. Średnia cena metra kwadratowego w Warszawie przez 10 lat poszybowała z okolic 3, może 4 tysięcy za metr w okolice 11 tysięcy złotych! To ogromny wzrost jak na nieruchomości, które wszak powinny być oazą stabilności.

Średnia cena metra kwadratowego w Warszawie przez 10 lat wzrosła od 3-4 tysięcy złotych do aż 11 tysięcy

Ogromne wzrosty napędzało przede wszystkim niskie oprocentowanie lokat i duża inflacja, która sprawiła, że oszczędzanie w banku przestało się de facto opłacać. Wysoka rentowność wynajmu sprawiała, że ludzie nabywali na wysokie kredyty kilka mieszkań i je wynajmowali. Opłaty z wynajmu nie tylko pokrywały koszt kredytu, ale dawały niezły zysk właścicielowi.

Napędzały też ogromne wzrosty ceń mieszkań. Tak duże, że niektórzy zaczęli nawet mówić o bańce mieszkaniowej. W niektórych miastach od 2015 do 2020 ceny mieszkań się podwoiły!

Inwestowanie w nieruchomości w 2020 i kolejnych latach

Pandemia CoVid-19 i związany z tym kryzys finansowy sprawił, że banki przestały lekką ręką rozdawać kredyty, popyt na mieszkania spadł a ludzie zaczęli tracić pracę. Sprawiło to, że wielu wynajmujących mieszkania nie ma za co płacić czynszu właścicielowi.

Może to spowodować, że część właścicieli będzie miało opóźnienia w spłacie kredytu a część nawet spróbuje sprzedać swoje nieruchomości. Wraz ze słabnącym popytem będzie to, naszym zdaniem, generować dużą presją na spadek cen i niewykluczone, że w 2020 roku, pierwszy raz od wielu lat, ceny nieruchomości w Polsce spadną.

Nie jest wykluczone, że rok 2020 przynesie pierwszy od wielu lat spadek cen nieruchomości w Polsce

Czy trend może się odwrócić na dłuższą metę? Raczej nie. W 2020 roku, przed kryzysem CoVid-19 inflacja zaczęła osiągać blisko 5% rocznie. Kryzys gospodarczy spowoduje jej zredukowanie, ale w miarę wychodzenia z kryzysu najpewniej zobaczymy także szybki powrót inflacji. Na pewno pomoże w tym 200 miliardów złotych wydrukowane przez NBP w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej.

Rosnąca inflacja będzie generowała presję na ceny nieruchomości, które także będą wzrastać, przynajmniej nominalnie. Skoro lokaty zapewniają realnie stratę to mieszkanie, które zawsze będą miały wartość powinny pomóc nam utrzymać wartość kapitału. Dlatego sądzimy, że nieruchomości to dalej w miarę bezpieczna lokata kapitału.