Najważniejsze i największe firmy na polskiej giełdzie

W poprzedni artykule opowiadaliśmy Wam, jak zainwestować na polskiej giełdzie. Teraz przyjrzymy się w szczegółach temu, w jakie spółki można zainwestować. Oczywiście, niektórzy mogą inwestować w małe spółki, co obarczone jest większym ryzykiem niepowodzenia i straty pieniędzy. Jeżeli chodzi o warszawską GPW to największe spółki dają większe bezpieczeństwo i stabilność. Wśród największych podmiotów zgrupowanych w indeksie WIG20 możemy wyróżnić kilka, szczególnie popularnych firm.

CD Projekt

To spółka wydająca gry pod nazwą CD Projekt RED. Ich największa i najgłośniejsza produkcja to seria gier o Wiedźminie. Zawierała ona 3 części w tym ostatnią – Wiedźmin 3, Dziki Gon. Gra jest kontynuacją wydanego w 2007 roku Wiedźmina oraz Wiedźmina 2: Zabójców królów, który z kolei miał premierę w 2011 roku. Wydana 19 maja 2015 na platformy takie jak Microsoft Windows, PlayStation 4 i Xbox One gra okazała się niebywałym hitem zdobywając niejeden tytuł, w tym między innymi gry roku. Świetna sprzedaż tego tytułu wywindowała akcje CD Projekt na niewidziane dotąd maksima. Kurs akcji zwiększył się w 5 lat o zawrotne 1300%! Kosztujące dziś blisko 300 zł za akcje walory dały więc świetnie zarobić. Perspektywy także są pomyślne. Na ten rok planowana jest premiera nowego hitu – gry Cyberpunk 2077, być może ona także wywinduje akcje CD Projekt na rekordowy poziom.

CD Projekt RED wybiło się na grze Wiedźmin, a obecnie pracuje nad grą Cyberpunk2077. Akcje firmy nieustannie rosną, co czyni ją jedną z najlepiej stojących polskich firm na giełdzie.

PKN Orlen

Orlen to największa polska rafineria, dystrybutor i sprzedawca detaliczny paliw. Dostarczają paliw na większość stacji benzynowych w Polsce a sieć stacji pod ich własną marką sięga tysięcy. Niedawno okazało się, że PKN Orlen przejmuje grupę Lotos. Oznacza to, ni mniej, ni więcej, że Orlen będzie teraz monopolistą na krajowym rynku paliw. To wszystko w połączeniu z zakazem handlu w niedzielę, który nie dotyczy stacji benzynowych oznacza coraz większe zyski spółki.

Firm Orlen to największa polska rafineria, a zarazem dystrybutor i sprzedawca detaliczny paliw

KGHM

Grupa KGHM to jeden z największych producentów miedzi na świecie i największy producent w Europie. Oprócz miedzi spółka wydobywa także srebro i złoto. Swoje kopalnie KGHM ma nie tylko w Polsce, ale też w Chile i Kanadzie. Czy rosnący popyt na metale szlachetne wywinduje kurs spółki na nowe maksima? Jeśli sadzisz, że tak to masz teraz świetną okazję do kupna.

PKO BP

Bank PKO BP to największy, najstarszy i najbardziej znany polski bank. W branży jest on synonimem stabilności. Lata działalności na rynku pozwoliły mu na zebranie ogromnej szerzy klientów a spółka od wielu lat jest notowana na Warszawskiej Giełdzie. Bank PKO BP od lat wypłata także dywidendę od zysku, co sprawia, że inwestycja w jego akcja wydaje się szczególnie sensowna teraz.