Jakie będą najlepsze inwestycje w 2020 i kolejnych latach?

Inwestowanie jest sztuką. Przede wszystkim, musimy uważać, by nie stracić naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Potem przychodzi kolej na zysk, który musi być wyższy od inflacji czy bezpiecznej lokaty w banku. Na przestrzeni lat było wiele okazji, by zarobić gigantyczne pieniądze – akcje, złoto, Bitcoin… Było też wiele okazji, by stracić część lub całość swojego majątku.

Kryzys finansowy w 2020 roku

W marcu 2020 świat obiegły dramatyczne doniesienia z Włoch. Liczba chorych na CoVid-19 była tak duża, że zaczęło brakować miejsc w szpitalach. Wkrótce potem chiński wirus rozlał się na cały świat atakując szczególnie Europę i USA. Wywołało to lawinę ogromnych spadków na światowych giełdach. Niektóre akcje w niecały miesiąc zostały przecenione o 50%. Inne, jak sieci hoteli, firmy lotnicze czy wycieczkowe zaliczyły przecenę o nawet 80%.

Obecna pandemia koronawirusa wywołała spadki na światowych giełdach.

Teoretycznie generuje to świetne okazje inwestycyjne, gdybyśmy mieli pewność, że firmy te nie upadną. O ile w Stanach Zjednoczonych lub Europie wpompowano w gospodarki ogromne ilości pieniędzy, tak w Polsce tzw. Tarcza antykryzysowa raczej nie wystarczy. Spodziewane jest, że niektóre firmy najzwyczajniej w świecie upadną a bezrobocie skoczy w górę przynajmniej o kilka punktów procentowych.

Co kupować, by nie stracić?

W czasach, gdy obserwujemy dramatyczną ucieczkę, praktycznie za wszystkich akcji, towarów czy surowców rosną w cenie tylko waluty jak dolar, euro, frank szwajcarski i obligacje. Można oczekiwać, że z biegiem czasu, gdy sytuacja zacznie się stabilizować zaczną one ponownie spadać. Jeżeli masz waluty obecny czas może być świetną okazją na realizację zysków.

Waluty obce takie jak dolar, euro czy frank szwajcarski obecnie mocno rosną. Jest to dobry czas na realizację zysków, ponieważ niebawem mogą zacząć z powrotem spadać.

Indeks WIG20 w marcu 2020 zaliczył spadek z okolic 2000 punktów w okolice 1300. Sprawia to, że wiele dobrych i mocnych firm zostało przecenione nawet o 50%. Niektóre, jak Kruk, który zajmuje się długami czy CCC, które musiało zamknąć większość swoich sklepów są teraz handlowane nawet o 70% taniej, niż przed kryzysem. Sprawia to, że polskie akcje są tanie jak nigdy. Pierwsza połowa roku 2020 może się więc okazać idealnym czasem na wejście w perspektywie długoterminowej.

Dramatyczna przecena ropy naftowej

Jeszcze bardziej w 2020 roku została przeceniona ropa naftowa. Z blisko 60 dolarów jej cena spadła na 20 dolarów na początku kwietnia 2020. Związane jest to z obawami o niższy popyt i wojną cenową. Faktem jest, że po tej cenie nie opłaca się niektórym krajom w ogóle wydobywać surowca. Oczywistym jest więc, że gdy kryzys się skończy cena będzie musiała pójść do góry. ETFy na ropę czy akcje firm wydobywczych oferują więc świetny punkt wejścia.