Jak inwestować na polskiej giełdzie?

Inwestowanie na giełdzie już dawno przestało być zajęciem tylko dla profesjonalistów. Dawniej jako inwestora wyobrażaliśmy sobie człowieka z aktówką i pod krawatem. Te czasy już dawno minęły i inwestować na giełdzie możemy wygodnie ze swojego fotela bądź w każdym miejscu na świecie używając swojego telefonu. Dziś poza kontem w banku lub w biurze maklerskim nie potrzeba na dobrą sprawę nic więcej.

Inwestowanie jest obecnie dostępne dla wszystkich – nie tylko dla giełdowych inwestorów z finansowym doświadczeniem

Jak rozpocząć inwestowanie na giełdzie?

Przede wszystkim, potrzebujesz rachunku, który pozwoli Ci na kupowanie akcji, obligacji lub jednostek funduszy inwestycyjnych. Niektóre banki nie wymagają od nas zakładania takiego rachunku i można inwestować w akcje bezpośrednio ze zwykłego rachunku bankowego.

Najlepsze rachunki maklerskie to te prowadzone przez bank Santander, DM PKO BP, mbank i XTB, tak przynajmniej twierdzi większość graczy giełdowych. W praktyce, niemal każdy bank umożliwia otwarcie rachunku maklerskiego do kupowania akcji.

Najlepszym sposobem by rozpocząć inwestowanie jest otwarcie rachunku maklerskiego i spróbowanie swoich sił na giełdzie

W co inwestować?

Oczywiście nie ma jednej, łatwej odpowiedzi na to pytanie. Dla początkujących bardzo dobre są fundusze inwestycyjne lub tzw. ETF. ETFy mogą dotyczyć całych indeksów np. WIG20. Kupując taki certyfikat masz pewność, że odzwierciedla on dokładnie ruchy indeksu. Możemy nabywać ETFy na całe indeksy jak WIG20, DAX, S&P 500, ale też konkretne sektory – na przykład tylko spółki technologiczne, zajmujące się energią lub wydobyciem. Możemy nabywać ETFy na towary jak ropa naftowa, gaz ziemny czy złoto.

Jeżeli szukasz wyższej stopy zwrotu to lepiej jest inwestować w konkretne akcje. Wiąże się to z konkretnym ryzykiem, gdyż dana firma może na przykład zbankrutować, ale jej zysk może być też dużo większy od średniej. Poza tym, niektóre kompanie płacą dywidendy, co może okazać się dużo lepszą okazją niż trzymanie lokaty w banku. Oprócz zysku na akcjach mamy tu bowiem pewien procent regularnego zysku co rok.

Jak rozpocząć inwestowanie?

Jeśli mamy już założony rachunek maklerski trzeba na niego przelać jakieś środki. Potem należy wyszukać interesujące nas akcje po ich symbolu. Mają one 3 literowe symbole, na przykład CDP to CD Projekt, KGH to KGHM, PKN to Polski koncern naftowy Orlen. Możemy złożyć zlecenie kupna, która większość maklerów oznacza literą K lub sprzedaży, które symbolizuje litera S.

Musimy sprawdzić aktualną cenę waloru i ustalić, bo jakiej broker ma go dla nas nabyć. Możemy dodać też tzw. Stop Loss. Ustalamy wtedy, że nasz makler sprzeda automatycznie akcje, gdy spadną one poniżej określonego poziomu. Ma to celu ograniczenie strat i zabezpieczenie się przed nadmiernymi spadkami cen akcji.