Miasto Poznań


Poznań jest jednym z największych miast w Polsce jednocześnie jedno z najstarszych i największych miast Polski, w którym przed 1000 lat narodziło się państwo polskie. Miasto, położone w sercu regionu, od stuleci należy do największych i najbardziej rozwiniętych gospodarczo i kulturowo miast w kraju. To doskonale skomunikowany, ważny ośrodek akademicki, gospodarczy oraz kulturalny Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Na lokalnym rynku działa ponad 100 tysięcy podmiotów gospodarczych a liczba przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego jest jedną z największych w Polsce. Atutem miasta jest silna, stabilna, zróżnicowana gospodarka, oparta na przedsiębiorczości mieszkańców oraz silnych, dużych firmach polskich i zagranicznych. Stabilna sytuacja gospodarcza została potwierdzona oceną ratingową A- (Fitch Ratings), która jest najwyższą dla samorządów lokalnych równa ocenie wiarygodności kredytowej kraju. Poziom bezrobocia w Poznaniu od lat należy do najniższych w Polsce. Szczególnie dynamicznie rozwija się w ostatnich latach rynek centrów oferujących nowoczesne usługi biznesowe typu BPO, SSC czy ITO a szczególnie procesy finansowo-księgowe, HR, IT, obsługi klienta czy wsparcia administracyjno-biznesowego.

Potencjał ludzki


Liczba mieszkańców miasta wynosi ponad 550 tysięcy, aglomerację poznańską zamieszkuje ponad 1 mln osób. Z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy najbardziej istotna jest informacja na temat liczby ludności znajdującej się w wieku produkcyjnym wśród całej populacji miasta. W przypadku Poznania w wieku produkcyjnym, czyli od 18 do 64 lat znajduje się od 64% do 66% całej populacji miasta. Poznań posiada najwyższy w Polsce odsetek ludzi młodych (25-34 lat), który wynosi 19,6 %. Ponadto najniższy poziom bezrobocia w kraju- 3,6%. Wykształcenie wyższe posiada 30% mieszkańców. 90% młodych ludzi mówi w co najmniej jednym języku obcym. Co roku liczba absolwentów uczelni wynosi 40 tysięcy spośród 130 tysięcy studentów.

Położenie i infrastruktura


Poznań jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Położony w połowie drogi miedzy Warszawą i Berlinem. Posiada nowoczesną infrastrukturę: drogową - autostrada A2; rozwinięty transport publiczny z nowoczesną flotą tramwajów i autobusów; nowoczesny węzeł komunikacyjny (PKP-PKS-MPK); międzynarodowe lotnisko Poznań Ławica zlokalizowane 20 minut drogi od centrum miasta. Port lotniczy oferuje stałe połączenia z najważniejszymi europejskimi hubami lotniczymi.

Kontakt


Miasto Poznań
Investor Relations Department Kolegiacki Square 17 61-841 Poznań
tel. +4861878-5428
fax. +4861878-5500
www.poznan.pl/inwestycje