Miasto i Gmina Międzychód


Międzychód jest ośrodkiem gospodarczym. Dominuje tu przemysł drzewny, spożywczy, materiałów budowlanych i przerobu tworzyw sztucznych. Dobrze rozwinięty jest handel i usługi. Prawdziwym bogactwem Ziemi Międzychodzkiej jest nieskażone środowisko naturalne i malownicze, krajobrazy oraz czyste, pełne okazałych ryb jeziora (w obrębie Gminy jest ich 52, a w promieniu kilku kilometrów od miasta - aż 35), stare lasy bogate w runo leśne i zwierzynę łowną, a także powietrze rześkie i nasycone zapachem borów. Na terenie naszej Gminy działa mechaniczno - biologiczna oczyszczalnia ścieków z podwyższonym usuwaniem biogenów oraz Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych. Zakłady te spełniają wymogi Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Miasto i Gmina są prawie w całości zwodociągowane i skanalizowane.

Zabytki i atrakcje turystyczne:

  • ciekawy układ zabudowy Starego Miasta Międzychodu
  • gotycki kościół w Kamionnie z 1499
  • kościół pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela z XVI w.
  • płyta nagrobna Krzysztofa Unruha z XVIIw. w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi
  • Muzeum Regionalne
  • klasycystyczny pałac w Gorzyniu
  • “Laufpompa“- głębinowa studnia artezyjska (1912 r.)
  • przeprawa promowa przez Warte w Zatomiu Starym
  • kościół pw. św. Mikołaja z poł. XIX w. i park wiejski w Lewicach
Łowyń – to doskonała lokalizacja inwestycji: nie ma ograniczeń ze względu na ochronę przyrody, tereny są równinne i mają bardzo dobry dostęp do mediów. We wsi do niedawna funkcjonował największy zakład produkcyjny gminy – fabryka mebli, która dawała zatrudnienie wykwalifikowanej kadrze stolarzy meblowych i tapicerów z całego regionu. Dziś działa tu duża fabryka paliwa ekologicznego i wytwórnia domów z drewna, eksportowanych na rynki zachodnie, zakład betoniarski. W okolicy są dwa jeziora, gospodarstwa agroturystyczne i ośrodki jazdy konnej, sauna-park, szkoła i kościół, straż pożarna. Łowyń ma bardzo korzystne powiązania komunikacyjne: przy terenach przemysłowych przebiega droga wojewódzka nr 160, do drogi krajowej nr 24 jest 17 km., do autostrady A2 - 30 km., do drogi ekspresowej S3 - 35 km. a do lotniska 75 km.

Położenie i infrastruktura


Międzychód położony jest w zachodniej części Wielkopolski. Cztery kilometry od miasta przebiega droga krajowa nr 24 (Skwierzyna - Pniewy) Z Międzychodu do autostrady A2 jest około 40 km, drogi szybkiego ruchu S3 - około 30 km, Poznania jest 85 km, Gorzowa Wlkp. 60 km, Warszawy 450 km, a Berlina 200 km.

Kontakt


Miasto i Gmina Międzychód
Marszałka Piłsudskiego 2 Street 64-400 Międzychód
tel. (+48) 95 748 81 00
fax. (+48) 95 748 81 34
http://miedzychod.pl/