Gmina Szprotawa


Gmina Szprotawa położona jest w południowej części województwa lubuskiego, w odległości ok.17 km od miasta powiatowego Żagań. Ma charakter rolniczo-przemysłowy, z podziałem na część północną - typowo rolniczą oraz południową z dużymi kompleksami leśnymi. Zamieszkuje ją ok.22 tys. mieszkańców. Sama Szprotawa to malownicze i bogate w zabytki miasto położone na Równinie Szprotawskiej, nad rzekami Bóbr i Szprotawa. Na kartach historii miasto zapisało się już w 1000 r. To właśnie tutaj, w dawnej Iławie, na przedmieściach Szprotawy Bolesław Chrobry witał Cesarza Niemiec Ottona III, zmierzającego do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Obecnie Szprotawę zamieszkuje przeszło 12 tys. mieszkańców.

Potencjał ludzki


Szprotawa posiada dobre warunki lokalizacyjne - ok. 24km od autostrady A4 i 60km od granicy polsko-niemieckiej. W Szprotawie krzyżują się dwie ważne arterie komunikacyjne: droga krajowa nr 12 i droga wojewódzka nr 297. Umożliwia to dogodne korzystanie z międzynarodowych szlaków komunikacyjnych i jest czynnikiem sprzyjającym rozwojowi gminy. Szprotawa dysponuje ponad 200 ha obszaru o przeznaczeniu inwestycyjnym. Płaski, rozległy teren z dostępem do infrastruktury technicznej nadaje się pod każdą zabudowę, a aktualny plan zagospodarowania przestrzennego upraszcza procedury związane z lokowaniem inwestycji. Na części terenu utworzona została Podstrefa Szprotawa w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Położenie i infrastruktura


Na terenie gminy funkcjonuje Zespół Szkół Zawodowych, posiadający w ofercie kształcenia różne kierunek zawodowe. W trakcie kształcenia uczniowie zdobywają doświadczenia zawodowe w warsztatach szkolnych oraz odbywają praktyki w specjalistycznych firmach. Aktualna sytuacja na lokalnym rynku pracy gwarantuje pozyskanie dobrze przygotowanych pracowników, na bardzo korzystnych warunkach finansowych. Ze względu na duże bezrobocie gminne koszty pracy są niezwykle konkurencyjne w porównaniu z gminami ościennymi i innymi miejscowościami regionu.

Kontakt


Gmina Szprotawa
Rynek 45 67-300 Szprotawa
tel. +48683763811
fax. +48683762220
www.szprotawa.pl