Gmina Dębno


Atrakcyjność naszej Gminy jest głównie związana z jej lokalizacją. Gmina Dębno leży blisko granicy polsko-niemieckiej, w odległości 90 km od Berlina, 112 km od Szczecina oraz 44 km od Gorzowa Wielkopolskiego. Dębno to brama na zachód otwierająca drogę nie tylko do Niemiec. Przez Dębno przebiegają ważne tranzytowe szlaki komunikacyjne: drogowe i kolejowe. W pobliżu funkcjonują cztery największe na granicy zachodniej międzynarodowe przejścia graniczne obsługujące ruch towarowy i osobowy. W odległości 100 km znajduje się lotnisko (w Goleniowie). Gmina Dębno ze względu na czystość powietrza oraz piękne położenie wśród lasów i jezior jest doskonałą do zamieszkania.

Potencjał ludzki


Gmina Dębno zlokalizowana jest w południowej części województwa zachodniopomorskiego, powiat myśliborski, ok. 20 km od granicy z Niemcami (90 km od Berlina). Najbliższe porty lotnicze mieszcza się w Berlinie i Szczecinie. Miasto i Gminę pokrywa sieć dróg, umożliwiająca dogodne połączenie z wieloma miejscami w Polsce i Europie. Ważniejsze odległości: Szczecin – 100 km Gorzów – 40 km Poznań – 200 km Warszawa – 480 km Berlin – 90 km Transport i komunikacja Przez miasto przebiegają najważniejsze drogi w regionie, które stanowią połączenie większych aglomeracji z przejściami granicznymi. Są to: drogi krajowe nr 23 Myślibórz - Sarbinowo i nr 31 Szczecin - Świecko drogi wojewódzkie nr 126 Osinów Dolny - Dębno i nr 127 granica państwa - Dębno Przez środek miasta przechodzi droga krajowa nr 23, która łączy miasto z siedzibą powiatu (Myślibórz) oraz z Kostrzynem nad Odrą. Od Dębna rozpoczyna się droga wojewódzka nr 127, biegnąca do drogi krajowej nr 31, oraz droga wojewódzka nr 126, która biegnie w kierunku Mieszkowic i dalej wzdłuż Odry. Sieć autobusowa zapewnia bezpośrednie połączenia Dębna z Poznaniem, Szczecinem, Zieloną Górą, Gorzowem Wlkp. i Słubicami. Przez Dębno przebiega szlak kolejowy łączący Kostrzyn i Myślibórz. Jest to jednotorowa i niezelektryfikowana linia o numerze 410, na której odbywa się w dni robocze wyłącznie ruch towarowy o znaczeniu miejscowym.

Położenie i infrastruktura


Gminę Dębno zamieszkuje 20 825 mieszkańców (w tym 13 879 w mieście). Pod względem demograficznym jest regionem stosunkowo młodym. Wyróżnia się wysokim odsetkiem ludzi w wieku przedprodukcyjnym 0 - 18 lat Jednym z wielu atutów naszego regionu jest doświadczona kadra techniczna o kwalifikacjach zawodowych w branży: tekstylnej, hydrauliki siłowej, drzewnej, budowlanej, rolno-spożywczej. Dobrze rozwinięta baza edukacyjna umożliwia uzyskanie wykształcenia na poziomie średnim. Ponadto w promieniu 100 km młodzież ma możliwość kształcenia się w Gorzowie Wlkp., Szczecinie, Berlinie, Słubicach zdobywając wykształcenie na poziomie wyższym – licencjat i magisterskim.. Rekrutacja pracowników do nowo powstałych zakładów pracy prowadzona jest zasadniczo w następujących formach: - pozyskiwanie pracowników przy współpracy z PUP w Myśliborzu, o/Dębno - ogłoszenia w prasie lokalnej, regionalnej, ogólnokrajowej - korzystanie z usług firm doradztwa personalnego zlokalizowanych w całym kraju, które pośredniczą w wyszukiwaniu odpowiednich kandydatów spełniających wymagania inwestorów (np. w Gorzowie). Bezrobocie wynosi ok.13% - większe jest u kobiet Średnia pensja ok.1500 zł netto Na koniec 2011 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 936, to o 47 osób mniej w stosunku do roku 2010. Ciągle duży odsetek wśród bezrobotnych stanowią kobiety. Najwięcej bezrobotnych było wśród osób młodych do 34 lat, które stanowiły 52% ogółu bezrobotnych, z czego blisko połowa nie ukończyła 25 lat. Liczba osób powyżej 35 lat pozostających bez pracy wyniosła 445 osób, w tym 292 osoby miały więcej niż 45 lat.

Kontakt


Gmina Dębno
Marsz. J. Piłsudskiego 5 74-400 Dębno
tel. 957603002-04
fax. 957602030, 957603405
www.debno.pl